Könnyen megeshet, hogy ugyan már egészségpénztár tag vagy, de nem vagy elégedett a pénztáraddal. Talán annó ahhoz léptél be, akivel a munkáltatódnak szerződése volt. Vagy év végén sietve lettél valahol tag, hogy következő évben már vissza is kapd a személyi jövedelemadód 20 %-át, akár 150 000 forintot, így nem néztél utána alaposan.
Ha így jártál, aggodalomra semmi ok. Ebben a cikkben bemutatom a lehetőségeket, amikkel orvosolni tudod a problémádat.
Hogyan tudok egészségpénztárt váltani?
Ha elégedetlen vagy a jelenlegi pénztáraddal, a legismertebb megoldás az, hogy lépj át egy másik pénztárba.
Először is válaszd ki körültekintően, hogy melyik pénztár lenne Nálad a nyerő. Érdemes átgondolnod mik a számodra legfontosabb szempontok. Legyen olcsó? Legyen a lehető legegyszerűbb az ügyintézés? Legyen biztos helyen a megtakarításod?
Ha döntöttél, indítsd el az átlépést, ami szerencsére egy elég egyszerű folyamat. A legtöbb pénztár esetében egy Átlépési nyilatkozatot kell kitölteni vagy a Belépési nyilatkozaton az átlépésre vonatkozó blokkot vagy esetleg a Belépési és Átlépési nyilatkozatot is ki kell töltened. A kiválasztott pénztár honlapján vagy ügyfélszolgálatán megtudhatod, náluk mi a pontos eljárás erre vonatkozóan.
Illetve az azonosításról kell még gondoskodnod, ami jellemzően annyit jelent, hogy a személyid és lakcímkártyád (mindkét oldalának) másolatát be kell küldened a pénztár által megadott e-mail címre vagy esetleg postán.
Ezt követően az új pénztárad értesíteni fogja az átadó pénztárat az átlépési szándékodról. (Vannak pénztárak, ahol azt kérik Te is értesítsd a régi pénztáradat, például a Generalinál, Új Pillérnél.) Az innen átutalt összeg teljes egészében az új pénzáradnál megnyíló egészségpénzár számládra kerül, semmilyen levonás (belépési díj, működési költség stb.) nem terheli. Az előző pénztárnál meglévő 180 napos egyenleged is változatlanul átvezetésre kerül. Azt jó, ha tudod, hogy a régi pénztárad ebben az esetben felszámolja a kilépési díjat, jellemzően 4 000 forintot.
Azonban az átlépés mellett kínálkozik egy jobb lehetőség is. Mégpedig, hogy nyiss még egy egészségpénztár számlát.
Miért nyitnék még egy számlát, ha át is léphetek?
Bár elsőre meglepő ötletnek tűnhet, hogy két egészségpénztárnak is tagja legyél, valójában ez az egyszerűbb és csak nyerhetsz vele. Mivel az elvonás mértéke a befizetett összegtől függ vesztenivalód pedig nincs.
Mit nyerhetsz két pénztári tagsággal?
- Nem kell kifizetned 4 000 forint kilépési költséget
- Kimaxolhatod, hogy hány helyen tudsz egészségpénztár számládról költeni, hiszen összeadódik A és B pénztár elfogadó helyeinek száma
- Ha van olyan kedvenc patikád / magán szakrendelőd, amelyik például csak egy drágább egészségpénzárral van leszerződve, megteheted, hogy ennél a pénztárnál csak annyit fizetsz be, amiből ezek kijönnek. Egy másik, olcsóbb pénztárnál lévő számládról pedig vásárolsz például a DM-ben, Rossmann-ban és költesz minden másra.
Az egyetlen ellenérv az lehetne, hogy két helyre is be kell fizetned a minimum elvárt havi tagdíjat. De ez átlagosan 5 000 forint, így, ha két pénztárba fizeted, az éves befizetésed még így is csak 120 000 forint. És ha megteheted, 750 000 forintot érdemes befizetned évente, hiszen ezzel tudsz 150 000 forintos szja visszatérítéshez jutni. És amit kevesen tudnak, hogy valójában akkor sem kell kézzel fogható „büntetésre” számítanod, ha nem teljesíted a minimálisan előírt havi tagdíj befizetését. Ugyanis elméletben a pénztár levonhat annyi költséget, amennyi a minimális tagdíj teljesítésével járna, de ezt csak a termelt hozamokból teheti meg. Tehát a gyakorlatban, ha nincs termelt hozamod, akkor nem is tudnak mit levonni. A befizetett tőkéhez nem nyúlhatnak (ebbe az adóvisszatérítés is beletartozik). Ha mondjuk van 100 000 forint a pénztári számládon, ami termelt 500 forint hozamot, akkor nem fizetés esetén ezt vonhatják le csupán.
Arra figyelj, hogy az szja visszatérítés mértéke semmiképp nem haladja meg a 150 000 forintot, akkor sem, ha több pénztár tagja vagy. Ilyenkor az adóbevallásban ki kell választanod, hogy hova kéred az adóvisszatérítést.
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Kérdésed van? Irány a Facebook!
Ha maradt kérdésed, kérlek írj kommentben, vagy várlak az egészségpénztár Facebook csoportba, ahol mindenre megtalálod a választ, illetve ott is felteheted kérdéseidet.