már 2 858 tag lépett be valamely pénztárba rajtunk keresztül

Menedzserszűrés a kollégáknak vállalatként: így hozhatsz okos döntést!

Írta

Békési Nóra

Szakértette

Diószegi Dániel

Frissítve

2024.09.25.

A vállalatok számára létfontosságú, hogy hosszú távon megőrizzék a kiváló munkavállalókat. Komoly veszteség lehet mind időben, mind pénzben, ha a jól betanított, hatékony munkatársak elhagyják a céget. Ha döntéshozói vagy HR vezetői szerepben dolgozol, valószínűleg Te is törekedtél már arra, hogy különleges juttatásokat biztosíts a munkavállalóknak, elkerülve ezzel az elégedetlenséget, és megerősítve a tehetséges kollégák lojalitását. A COVID-járvány óta az egészségmegőrzést támogató juttatások, különösen a menedzserszűrések vagy egyéb szűrővizsgálatok finanszírozása, kiemelt figyelmet kapnak. Nem véletlen, hiszen 2023-ban a magyar háztartások átlagosan 350 000 forintot fordítottak magánegészségügyi kiadásokra, és ez az összeg évről évre növekszik. Ez biztonságot ad a munkavállalóknak, hiszen a rendszeres szűrővizsgálatok segítenek megelőzni az egészségügyi problémák kialakulását, és időben felderítik az esetleges gondokat. A munkáltatók számára pedig különösen előnyös, ha a munkatársak kevesebb időt töltenek betegszabadságon. Egy egészségesebb munkaerő ráadásul hatékonyabb és produktívabb, ami közvetlenül hozzájárul a vállalati teljesítmény növeléséhez. De mi lenne, ha azt mondanám, hogy létezik egy még átfogóbb és költséghatékonyabb egészségügyi juttatás, amely az új fegyvered lehet a munkaerőpiacon?

Miért nem a munkavállalók menedzserszűrésének  finanszírozása a legideálisabb választás vállalati szinten?

A szűrővizsgálatok, egyéb magánegészségügyi szolgáltatások extra juttatásként való biztosítása valóban számos előnnyel járhat. Kevesebb szó esik azonban a potenciális hátrányokról:

1) Mire használható fel? A juttatás felhasználhatósága attól függ, hogy a vállalat milyen típusú csomagot finanszíroz. Gyakran a cégek preventív szűrővizsgálatokat, például éves menedzserszűréseket biztosítanak vagy járóbeteg-ellátást. A csomagok változó összetételűek lehetnek, de ritkán fedezik a teljeskörű egészségügyi kiadásokat.

2) Mennyibe kerül? A szolgáltatás díját számos tényező befolyásolja, mint például a csomag tartalma, a dolgozói létszám és az egyedi vállalati igények. Az azonban biztos, hogy jelentős költségekkel jár a munkáltató számára.

3) Hogyan adózik? Jövedelemként, így jelentős adóterhek merülnek fel. A biztosítás díja után a munkáltatónak fizetnie kell 13 % Szocho-t, a munkavállalónak pedig 15 % SZJA-t és 18,5 % TB járulékot.

Mit kínálhatsz csupán szűrővizsgálatok  finanszírozása helyett?

Létezik egy kevésbé ismert juttatási forma, amely kedvezőbb mind a munkavállalóknak, mind a munkáltatóknak, mint a hagyományos szűrővizsgálatok kifizetése. Ez nem más, mint az egészségpénztár célzott szolgáltatás. Ha érdekel, mi is az egészségpénztár, ebben a cikkben megtalálod az összes szükséges információt.

Most nézzük meg, hogyan is állja meg a helyét ez a juttatás a menedzserszűrések, egyéb magánegeészségügy vállalati finanszírozásával szemben:

1) Mire használható fel? Az egészségpénztár által nyújtott szolgáltatások széleskörűen felhasználhatók bármilyen, az egészséghez kapcsolódó célra. Ide tartoznak a gyógyszerek, magánorvosi és kórházi ellátások, szűrővizsgálatok, fizikoterápia, gyógymasszázs, szemüveg- és kontaktlencse-vásárlás, valamint egészségbiztosítás. Munkáltatóként lehetőséged van meghatározni, hogy a juttatás az egészségpénztár teljes portfóliójára legyen felhasználható, vagy célzottan kijelölhetsz konkrét egészségügyi célokat, amelyekre a kollégák költhetnek. Így ha az eredeti elképzelésed például menedzserszűrés finanszírozása volt, azt is megteheted a célzott szolgáltatáson keresztül.

2) Mennyibe kerül, mi befolyásolja az árát? A juttatás összegét Te határozod meg, így rugalmasan alakítható az adott vállalati költségvetéshez. Az egészségpénztári célzott szolgáltatás nem egy fix árú csomag, mint a magánegészségügyi szolgáltatások, szűrővizsgálatok esetében, hanem inkább olyan, mint egy egészségre költhető bónusz.

Rádásul számos egészségpénztár külön megállapodásokat köt a magánszolgáltatókkal, így a pénztártagok kedvezményes árakat élvezhetnek bizonyos szűrővizsgálatok, kezelések és szolgáltatások esetében.

3) Hogyan adózik? A legkedvezőbb adózású juttatási forma egészségügyi célokra. A munkavállalónak semmilyen adóterhet nem kell viselnie. A munkáltatónak az összeg 100 százaléka után összesen 33,04% adókötelezettsége keletkezik, amely jelentősen kedvezőbb, mint a bér vagy a vállalati magánegészségügyi szolgáltatások, szűrések finanszírozására vonatkozó adóterhek.

Nézzük meg egy konkrét példán keresztül, mit jelent ez a gyakorlatban. Tegyük fel, hogy van egy kiemelkedően értékes kollégád, akinek havi bruttó fizetése 500 000 Ft, ami 2024-ben 332 500 Ft nettó bért jelent számára.

Opció 1) Szeretnél neki egy havi nettó bérrel megegyező összegű bónuszt adni.

Az alábbi ábrán láthatod, hogyan alakulnak a költségek számodra, ha ezt az összeget bérként fizeted ki, magán szűrővizsgálatokra fordítod, vagy egészségpénztári célzott támogatás formájában nyújtod.

Opció 2) Olyan bónuszt szeretnél adni, amely számodra 565 000 forintba, azaz a kolléga egyhavi bruttó fizetésébe kerül.

Az alábbi ábrán megtekintheted, hogy ugyanezen költség mellett mennyi nettó összeget tudsz biztosítani, ha munkabérként, magán szűrővizsgálat  vagy egészségpénztári célzott támogatás formájában finanszírozod.

Ezekkel a juttatási formákkal mind tudsz bármilyen magánegészségügyi szolgáltatást biztosítani, menedzserszűrést vagy szűrővizsgálatokat is, azonban a választásodtól függően különböző pénzügyi következményekkel számolhatsz.

Az egészségpénztári célzott szolgáltatás további előnyei:

  • Rugalmasan alakítható: Személyre szabható vagy akár csoportokra, szolgáltatásokra és juttatott összegekre is differenciálható.
  • Egyszeri juttatásként is adható: Nem szükséges rendszeres kifizetés, alkalmanként, például év végi bónuszként is nyújtható, például, ha a HR költségvetésben maradt kihasználatlan összeg. Ráadásul lényegesen költséghatékonyabb, mint bármilyen más juttatási forma.
  • Minimális adminisztrációs terhet jelent: A juttatás adminisztrációját az egészségpénztár végzi, így a munkáltatónak ezzel nincs külön teendője.

Hogyan működik ez a gyakorlatban?

Amennyiben érdekel ez a lehetőség, hogy egészséggel kapcsolatos juttatást nyújts a kollégáidnak jelentősen alacsonyabb költségszinten, vagy ugyanazon a költségszinten nagyobb nettó összeggel, az alábbi lépéseket érdemes átgondolni és végrehajtani:

  • Válaszd ki a legmegfelelőbb egészségpénztárat: Fontos dönteni, hogy melyik pénztár felel meg leginkább az igényeknek. Mérlegeld, hogy mi a prioritás – a megbízhatóság, a digitális kényelmi szolgáltatások, vagy a költséghatékonyság.
  • Milyen célra szeretnéd adni a juttatást? Fontos tisztázni, hogy milyen egészségügyi célokat szeretnél támogatni – gyógyszerek, szűrővizsgálatok, magánorvosi ellátás, stb.
  • Melyik pénztár kínálja ezeket a lehetőségeket? Ellenőrizd, hogy a kiválasztott egészségpénztárak milyen szolgáltatásokat kínálnak, és mennyire felelnek meg a vállalat igényeinek. Van olyan pénztár, ahol előre meghatározott csomagokat választhatsz, míg máshol szélesebb körben felhasználható a támogatás.
  • Fontos a kényelem? Mérlegeld, hogy a kollégák számára mennyire fontos, hogy egészségkártyával is fizethessenek és ne kelljen számlákkal bajlódniuk.
  • Meglévő szerződött szolgáltatók: Ha már van szerződött egészségügyi szolgáltatód, és nem szeretnél váltani, fontos ellenőrizni, hogy a kiválasztott pénztár rendelkezik-e szerződéssel az adott szolgáltatóval, vagy hajlandó-e megkötni azt.
  • Szerződj le a kiválasztott pénztárral: Ha minden szempont alapján megtaláltad a legmegfelelőbb egészségpénztárat, szerződj velük a juttatás biztosítása érdekében.
  • Kommunikáció a kollégák felé: Fontos, hogy a kollégák megfelelő tájékoztatást kapjanak a juttatásokról – milyen előnyökkel jár, melyik pénztárhoz kell csatlakozniuk, és hogyan tudják a legegyszerűbben megtenni ezt.

Ne aggódj, ha mindez túl sok utánajárásnak tűnik, mert mindenben segítünk! Ráadásul mindezt úgy, hogy sem a cégnek, sem a belépőknek nem jelent extra költséget.

Ha felkeltettük az érdeklődésedet, töltsd ki a lenti űrlapot, és hamarosan felvesszük veled a kapcsolatot.

Töltsd ki az űrlapot a kapcsolatfelvételhez


Miért éri meg ez nekünk? Mi a pénztáraktól kapunk jutalékot, így számodra és csapatod számára a szolgáltatás teljesen díjmentes. Ráadásul kollégáid extra kedvezményekhez is juthatnak, ha rajtunk keresztül veszik igénybe a szolgáltatásokat. Mindezt a számos egészségpénztári partnerünk és a hosszú évek alatt felhalmozott tapasztalatunk teszi lehetővé, így garantáltan a legjobb ajánlatokat tudjuk biztosítani – anélkül, hogy ez bármilyen többletköltséget jelentene akár a munkáltatónak, akár a munkavállalóknak.

7 napos ingyenes email kurzus. Minden napra egy spórolási tipp.

Napról napra ismerheted meg azokat az egészségpénztári trükköket, amikkel kimaxolhatod a 20%-os adóvisszatérítést

A feliratkozással elfogadod az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

7 napos ingyenes email kurzus. Minden napra egy spórolási tipp.

Napról napra ismerheted meg azokat az egészségpénztári trükköket, amikkel kimaxolhatod a 20%-os adóvisszatérítést akár 150 000 Ft-ig

A feliratkozással elfogadod az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat