OTP Egészségpénztár
2 900 Ft kedvezmény egészségkártyád díjából
Prémium Egészségpénztár
6 hónap Védőháló INGYEN csak rajtunk keresztül
Allianz Egészségpénztár
Egészségbiztosítás már havi 85 forintért
IZYS Egészségpénztár
2 000 Ft kártya kedvezmény rajtunk keresztül
Új Pillér Egészségpénztár
Egészségpénztár kalkulátor
Számold ki az adóvisszatérítésed és, hogy a költségek után melyik pénztárnál mennyi marad
Pénztárak összehasonlítása
Spórold meg az információ keresés idejét, mert itt megtalálsz minden adatot a pénztárakról
Pénztárak keresése
Tudod már melyik pénztárat szeretnéd jobban megismerni? Itt megtalálod mindet
Pénztári kedvezmények
Nézd meg egy helyen a pénztárak aktuális belépési kedvezményeit és nyereményjátékait
Egészségpénztár 2024
Átfogó útmutató mindenről, amit tudnod érdemes az egészségpénztárról
Születési támogatás
Baba jön a családba? Így keress fél év alatt 150 000 forintot 750 000 forint befizetésével
Lakáshitel törlesztő támogatás
Egészségpénztárral még a lakáshiteled törlesztőjén is spórolhatsz év 102 178 forintot
Iskolakezdési támogatás
Gyermekenként 266 800 forintot számolhatsz el egészségpénztárra. Mutatom hogyan
DM és Rossmann egészségpénztárral
Használd ki a 20% adóvisszatérítést a népszerű drogériákban is
Egészségbiztosítás már akár 85 Ft-tól
Egészségpénztárral olcsóbban köthetsz egészségbiztosítást is
Előadás cégeknek
Ismertesd meg az adóvisszatérítési lehetőségeket kollégáiddal
Célzott támogatás cégeknek
Támogasd a kollégák egészségét egészségpénztári befizetésekkel
Egészségbiztosítás vagy célzott ep?
Mutatjuk miért járnak jobban a kollégák célzott egészségpénztárral, mint egészségbiztosítással
Menedzserszűrés vagy célzott ep?
Ha preventív csomagot adnál kollégáidnak, akkor spórolj adót egészségpénztárral
Találd meg a számodra legjobb pénztárat és spórolj akár 150 000 forintot
Tudod melyik pénztárat keresed?
Szolgáltatások szerinti szűrés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Min. tagdíj:
Online belépés:
Mobil app:
Egészségbiztosítások:
DM, Rossmann fizetés:
Az egészségpénztár lényege, hogy az ide befizetett összeg 20%-át, maximum évi 150.000 forintot visszakapod személyi jövedelemadó visszatérítésként. Így mindennapos egészségügyi kiadásaidon tudsz kb. 15%-ot spórolni (a pénztári költségek levonása után).
E mellett, a legtöbb egészségpénztár önsegélyező szolgáltatásokat is nyújt, amelyek lényege, hogy fontos életeseményekhez kötődően tudsz nagyobb összeget kivenni a pénztárba befizetett, legalább 180 napos egyenlegedből. Így akár a lakáshiteled törlesztésén, egy gyermek érkezéséhez kapcsolódó költségeken vagy a gyermekek éves iskolakezdésén is megtakaríthatod a kb. 15 %-ot.
Minden más egészségpénztárhoz kapcsolódó témáról is olvashatsz az útmutatóink között.
Itt az első és legfontosabb, amiről érdemes beszélnünk, az a havi tagdíj. Mégpedig arról, hogy ez NEM költség. Ez az az összeg, amit a pénztár elvár, mint minimum havi befizetés. Ráadásul amennyiben ezt nem tudod teljesíteni, akkor sem kell megijedned. A pénztár csak a hozamod terhére vonhatja le a minimum tagdíjra eső költséget. Tehát a befizetett tőkédet, beleértve az szja visszatérítést is, ez nem érintheti.
Alapvetően négyféle költségtípussal fogsz találkozni, mikor belépsz egy egészségpénztárba.
Belépési költség: A pénztárak nagy része levon pár ezer forintot az első befizetésedből belépési költségként.
Kártyadíj: Egy kivételével (Életút pénztár) minden pénztártól kapsz egy egészségkártyát, amellyel közvetlenül a pénztári számládról fizethetsz. A kártyának általában van egy díja mikor belépsz, majd pár (3-4) évente újra felszámolják ezt.
A pénztár működési költsége: Ezt a befizetéseidből vonja el a pénztár, tipikusan 4-6,5 % közötti mértékben. Ezt azt jelenti, hogy ha a pénztár működési költsége pl. 5 % és Te befizetsz 100.000 Ft-ot, akkor a számládon 95.000 Ft jóváírás fog megjelenni. Vannak pénztárak, ahol ez egy fix százalék. De találkozhatsz olyannal is, ahol ez a százalék az általad befizetett összegtől függ.
Kilépési költség: A legtöbb pénztár felszámol pár ezer forint kilépési költséget. Azonban ha nincs ekkora összegű szabad egyenleged a kilépéskor, akkor a ennek levonása nélkül szüntetik meg a számlát.
Ha ennél részletesebben is érdekel a téma, ebben a cikkben utána olvashatsz.
Az online belépésnek két módja van. Az egyik, a teljesen online, amikor el sem kell hagynod a pénztár honlapját a belépéshez. A másik pedig, mikor az ügyfélkapun keresztül AVDH-s hitelesítésre van szükség. Három pénztárba tudsz teljesen online belépni, de az összes többibe is AVDH segítségével. AVDH belépés menetéről találsz részletes leírást az adott pénztár bemutató oldalán.
Ez attól függ, hogy Neked mik a fontos a szempontok. Amit érdemes mérlegelni, az az, hogy mennyire fontos Neked, hogy:
Sokan nem tudják, hogy az egészségpénztári számlák kiállításánál változás történt és máshogy kell kiállítani, attól függően, hogy termékre vagy szolgáltatásra kérsz számlát
Termék esetén (pl. gyógyszer, szemüveg, babaápolási cikk stb.):
A pénztártag lesz a vevő (vagy a pénztárhoz bejelentett közeli hozzátartozó). A vevő adataihoz pedig a pénztártag (vagy a pénztárhoz bejelentett közeli hozzátartozó) neve, címe és Pénztártag tagi azonosítója.
Szolgáltatás esetén (pl. fogorvosi-, magánorvosi-, dietetikusi kezelés stb.)
A pénztár lesz a vevő. A vevő adataihoz pedig a pénztár neve, címe, adószáma, valamint a pénztártag neve és tagi azonosítója kerül.
Amennyiben van ügyfélkapud, az adóvisszatérítés igénylése automatikus. A NAV elkészíti az adóbevallásodat, amelyben helyetted kitölti az egészségpénztárra vonatkozó sorokat is. A Te feladatod, hogy ellenőrizd ezt és ha kell megadd, hogy melyik pénztárba kéred majd az adóvisszatérítést.
Készítettünk egy útmutatót arról, hogy mit kell ellenőrizned a bevallás beküldése előtt.
Mindenképpen lehet. Viszont arra figyelj, hogy csak akkor éri meg, ha fizetsz be személyi jövedelemadót és azt más kedvezménnyel nem igényled vissza. Tehát például KATA-s vállalkozóként semmiképpen sem érdemes. Ebből a cikkünkből többet is megtudhatsz a témáról.
Amit ehhez fontos tudni, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárral és egészségpénzárral összesen tudsz évi 150.000 forint adóvisszatérítést igényelni. A cél pedig az, hogy ezt kimaxold. Ha van 750.000 forint megtakarításod évente, az önkéntes nyugdíjpénztárt javaslom, hiszen ott még kamatozik is a pénzed.
A kettő együtt akkor éri meg, ha nincs annyi megtakarításod, hogy könnyedén be tudj fizetni önkéntes nyugdíjpénztárba évente 750 000 forintot. Ebben az esetben, amennyit félre tudsz tenni, azt fizesd be a nyugdíjpénztárba. És e mellett, vagy akkor is, ha egyáltalán nincs megtakarításod, fedezd az egészségügyi kiadásaidat az egészségpénztár segítségével és így spórolj ezeken kb. 15%-ot (a pénztár költségeinek levonása után.)
Az átlépés szerencsére egy elég egyszerű folyamat. A legtöbb pénztár esetében egy Átlépési nyilatkozatot kell kitölteni vagy a Belépési nyilatkozaton az átlépésre vonatkozó blokkot vagy esetleg a Belépési és Átlépési nyilatkozatot is ki kell töltened. A kiválasztott pénztár honlapján vagy ügyfélszolgálatán megtudhatod, náluk mi a pontos eljárás erre vonatkozóan.
Illetve az azonosításról kell még gondoskodnod, ami jellemzően annyit jelent, hogy a személyid és lakcímkártyád (mindkét oldalának) másolatát be kell küldened a pénztár által megadott e-mail címre vagy esetleg postán. Ezt követően az új pénztárad értesíteni fogja az átadó pénztárat az átlépési szándékodról. (Vannak pénztárak, ahol azt kérik Te is értesítsd a régi pénztáradat, például a Generalinál, Új Pillérnél.)
Az innen átutalt összeg teljes egészében az új pénzáradnál megnyíló egészségpénzár számládra kerül, semmilyen levonás (belépési díj, működési költség stb.) nem terheli. Az előző pénztárnál meglévő 180 napos egyenleged is változatlanul átvezetésre kerül. Azt jó, ha tudod, hogy a régi pénztárad ebben az esetben felszámolja a kilépési díjat, jellemzően 4 000 forintot.
Azonban az átlépés mellett kínálkozik egy jobb lehetőség is. Mégpedig, hogy nyiss még egy egészségpénztár számlát. A régire pedig ne fizess be többet. Ugyan elméletben a pénztár levonhat annyi költséget, amennyi a minimális tagdíj teljesítésével járna, de ezt csak a termelt hozamokból teheti meg. Tehát a gyakorlatban, ha nincs termelt hozamod, akkor nem is tudnak mit levonni. A befizetett tőkéhez nem nyúlhatnak (ebbe az adóvisszatérítés is beletartozik).
Pénztári tagságod bármikor megszüntetheted. Hivatalosan a bejelentést írásban kell megtenned, hitelesítve aláírásoddal. A pénztárak weboldalain találsz ezekre sablonokat. De valójában akkor sem történik semmi, hogy ha úgy érzed, egyszerűen nem fizetsz be többet. Ugyan elméletben a pénztár levonhat annyi költséget, amennyi a minimális tagdíj teljesítésével járna, de ezt csak a termelt hozamokból teheti meg. Tehát a gyakorlatban, ha nincs termelt hozamod, akkor nem is tudnak mit levonni. A befizetett tőkéhez nem nyúlhatnak (ebbe az adóvisszatérítés is beletartozik).
Az EgészségPénztárak.hu tartalmak tájékoztatási és oktatási célokat szolgálnak. A harmadik felek webhelyeiről származó termékekre, ajánlatokra és árakra vonatkozó hivatkozások gyakran változnak. Bár mindent megteszek, hogy ezeket naprakészen tartsam, az ezen az oldalon feltüntetett számok eltérhetnek a tényleges számoktól. Törekszem arra, hogy pontos és hiteles kritikákat és cikkeket írjak, és minden kifejtett nézet és vélemény kizárólag a saját véleményemet tükrözi.
© 2024 Minden jog fenntartva