A cégek számára fontos, hogy hosszútávon megtartsák a jó munkaerőt. Minden szempontból veszteség, ha a sok energiával betanított és hatékonyan teljesítő munkatársak távoznak a cégtől. Ha döntéshozóként vagy HR vezetőként dolgozol, valószínűleg már te is igyekeztél rendkívüli juttatásokat biztosítani a munkavállalóknak, elkerülve ezzel a munkaerő elégedetlenségét és hozzájárulva a tehetséges kollégák megtartásához. A Covid járvány óta egyre népszerűbbek az egészség megőrzését célzó juttatások, mint amilyen az egészségbiztosítás is. Érthető, hiszen ezzel a kollégák biztonságérzete is fokozható. Tudják, hogy ha baj lenne az egészségükkel, legalább az anyagiak miatt nem kell aggódniuk, a biztosításuk fedezheti a szükséges vizsgálatokat, beavatkozásokat. Munkáltatóként is előny, hiszen az egészséges kollégák produktívabbak. De mit szólnál ha azt mondanám, hogy tudok egy ennél teljesebbkörű és olcsóbb megoldást, amivel ugyanezt a célt elérheted?
Miért nem az egészségbiztosítás a legjobb megoldás?
Valóban számos előnye lehet egy egészségbiztosításnak. Kevesen beszélnek viszont arról, hogy mik a hátrányai:
1) Mire használható fel? Csak egy egészségbiztosítás. Más jellegű egészségügyi kiadások fedezésére a kolléga nem tudja felhasználni. Ha pedig olyan egészségügyi ellátásra van szüksége, amire a biztosítás nem terjed ki, ugyanúgy a saját pénzét kénytelen rászánni.
2) Mi befolyásolja az árát? Számos tényezőtől függ, hogy mennyit fizet érte a munkáltató. Befolyásolja például az árát, hogy hány főre és hol kötik, milyen típusú egészségbiztosításról van szó, mire terjed ki, mekkora a dolgozók átlagéletkora és milyen egészséget befolyásoló szokásaik vannak.
3) Mégis kb. mennyibe kerül? Nem olcsó. A havidíj kb. 4 000 forintnál kezdődik. Egy ilyen csomag jellemzően csak nagy összegű diagnosztikát, egynapos sebészetet tartalmaz limitáltan, esetleg kisebb összegű térítést műtétre, kórházi tartózkodásra. Csupa olyan esemény, ami ritkábban szokott bekövetkezni. Ami már tartalmaz korlátlan járóbeteg ellátást is, esetleg szűrővizsgálatokat, laborvizsgálatokat, az kb. 15 000 forintba kerül. Mindez kórházi ellátással is kiegészítve havi 30-35 000 forint körül vannak.
4) Hogyan adózik? Jövedelemként. A biztosítás díja után a munkáltatónak fizetnie kell 13 % Szocho-t , a munkavállalónak pedig 15 % SZJA-t és 18,5 % TB járulékot. Csoportos egészségbiztosítás esetén a biztosítási díj 118 százaléka után kell a munkáltatónak 15 % SZJA-t és 13 % Szocho-t megfizetni. De ez csak speciális esetekben alkalmazható.
Akkor mit adjunk vállalati egészségbiztosítás helyett?
Van egy juttatási forma, amit kevesebben ismernek, mint az egészségbiztosítást, pedig jobban jár vele mind a munkavállaló, mind a munkáltató. Ez pedig az egészségpénztár célzott szolgáltatás. Ha szeretnél többet tudni arról, hogy mi is az az egészségpénztár, ebben a cikkben minden fontos infót megtalálsz.
Nézzük meg, hogy pontosan milyen paraméterekkel is rendelkezik ez a juttatás a vállalati egészségbiztosításokhoz képest.
1) Mire használható fel? Lényegében bármire, ami az egészséghez kapcsolódik. Gyógyszerek, magánorvosi és magánkórházi ellátások, szűrővizsgálatok, fizikoterápia, gyógymasszázs, szemüveg vagy kontaktlencse vásárlás, egészségbiztosítás stb. Munkáltatóként dönthetsz úgy, hogy az egészségpénztár teljes szolgáltatás portfoliójára felhasználható legyen, vagy célirányosan meg is tudod határozni, hogy a kollégáid pontosan milyen egészség célra költhessék el az ilyen formában adott extra pénzt.
2) Mennyibe kerül, mi befolyásolja az árát? Semmi nem befolyásolja, Te döntöd el mennyi juttatást szeretnél ebben a formában adni a kollégáknak. Nem fog attól többe kerülni, mert egy kolléga már nem 25 éves vagy nem makkegészséges. Míg az egészségbiztosításnál az életkor akkor is tényező, ha csoportos.
Valójában nem is beszélhetünk árról, mint egy egészségbiztosításnál, ahol fixen fizetsz a választott csomagért, aztán a munkavállalóknak vagy szükségük lesz rá vagy nem. Az egészségpénztár célzott szolgáltatásként adott összeget a kollégák megkapják az egészségpénztári számlájukra. Így inkább olyan, mint egy egészségre költhető bónusz.
Ha pedig úgy döntesz, az egészségbiztosítás is legyen a célzott szolgáltatás csomag része, a dolgozók nagyon kedvező áron fognak hozzájutni egészségpénzár tagként. Egészségpénztáron keresztül az alap egészségbiztosítási csomagok ára havi 400 Ft alatt van, vagyis tizedébe kerül, mint a nagyon hasonlót tudó vállalati basic egészségbiztosítási csomagok. Míg a legdrágább deluxe csomagok átlagára az egészségpénztáraknál 12 700 Ft. Szemben a havi 30-35 000 forintba is kerülő vállalati csomagokkal.
3) Hogyan adózik? A legkedvezőbb adózású egészségcélból adható extra juttatás. A munkavállalónak semmit nem kell fizetnie. A munkáltatónak a juttatás 100 százaléka után összesen 33,04% adózási kötelezettsége keletkezik, ami jelentősen kedvezőbb mint a munkabér vagy vállalati egészségbiztosítás adóterhei. Illetve pontosan annyi, mint a speciális csoportos egészségbiztosítás adózása.
Megmutatom egy példán keresztül, hogy mit jelent ez a gyakorlatban. Tegyük fel, hogy az egyik értékes kollégának, akit mindenképp szeretnél megtartani, 500.000 Ft a havi bruttó fizetése, aminek a nettója 2024-ben 332.500 Ft.
Opció 1) Bónuszként szeretnél Neki adni egy havi nettó fizetésének megfelelő összeget.
Az alábbi ábrán láthatod mit jelent ez Neked költségekben, ha munkabért adsz, ha egészségbiztosítást kötsz rá ilyen összegben vagy ha egészségpénztár célzott támogatásban részesíted.
Opció 2) Bónuszként akkora összeget szeretnél adni neki, ami számodra 565.000 forintba, azaz az ő egyhavi fizetésébe kerül.
Nézd meg ugyanazon költség mellett mennyit tudsz adni nettóban, ha munkabért vagy ha egészségpénztár célzott támogatást adsz, illetve hogy milyen értékben tudsz rá egészsgébiztosítást kötni (középső oszlop).
A számok magukért beszélnek.
Az egészségpénztári célzott szolgáltatás további előnyei, hogy:
- Személyenként vagy csoportonként, szolgáltatásonként és juttatott összegben is differenciálható.
- Akár csak alkalmanként is nyújtható, nem feltétlenül kell rendszeresen fizetni. Például, ha év végén az látszik, hogy maradt még HR büdzsé, akár év végi bónuszként egyszeri összegként is adhatod. Jóval olcsóbban, mint ha bérként adózna.
- Nincs adminisztrációs feladat, az elszámolást az egészségpénztár végzi.
Hogyan működik ez a gyakorlatban?
Ha érdekel ez a lehetőség, hogy egészséggel kapcsolatos juttatást adj a kollégáknak, jelentősen alacsonyabb költségszinten vagy ugyanazon a költségszinten jelentősen több nettó összeget, jó pár dolgot érdemes átgondolni, ezeknek utánajárni:
- Ki kell választani az általánosságban legszimpatikusabb egészségpénztárat.
- Mérlegelendő, hogy mi a legfontosabb szempont: legyen a pénztár a lehető legmegbízhatóbb vagy legyen a lehető legkényelmesebb a használata, köszönhetően a digitális megoldásoknak vagy egyszerűen csak legyen a lehető legolcsóbb.
- Milyen egészség célra adnátok a juttatást?
- Ezek melyik pénztáraknál érhetőek el? Pl. van olyan pénztár, ahol bizonyos célzott szolgáltatási csomagokból lehet a pénztárnál választani és van, ahol bármilyen szolgáltatást választhatsz a pénztár repertoárjából.
- Fontos-e, hogy a kollégáknak ne kelljen számlát kérni, hanem a pénztár által biztosított egészségkártyával is tudják költeni a kollégák a célzott támogatás egyenlegét?
- Ha már van leszerződött egészségügyi szolgáltatótok, az adott pénztár le van e vele szerződve, vagy ha nem, hajlandó-e ezt megtenni.
- Ha mindezekre megvan a válasz, és így a nyerő egészségpénztár, le kell vele szerződni.
- A(z érintett) kollégáknak érdemes kommunikációs anyagot készíteni erről: miről szól a juttatás, melyik pénztárba kell belépniük és hogyan tudják ezt a legegyszerűbben megtenni.
Ne vegye el a kedved, ha mindez túl sok utánajárásnak tűnik, ugyanis ezekben mind tudunk segíteni. Ráadásul úgy, hogy ez se a cégnek, se a belépőknek nem jár extra költséggel.
Ha felkeltette a figyelmed, akkor töltsd ki a lenti űrlapot és hamarosan felvesszük Veled a kapcsolatot.
Töltsd ki az űrlapot a kapcsolatfelvételhez
Miért éri meg nekünk?
Mi a pénztáraktól kapunk jutalékot, így számodra és csapatod számára a szolgáltatás teljesen díjmentes. Ráadásul kollégáid extra kedvezményekhez is juthatnak, ha rajtunk keresztül veszik igénybe a szolgáltatásokat. Mindezt a számos egészségpénztári partnerünk és a hosszú évek alatt felhalmozott tapasztalatunk teszi lehetővé, így garantáltan a legjobb ajánlatokat tudjuk biztosítani – anélkül, hogy ez bármilyen többletköltséget jelentene akár a munkáltatónak, akár a munkavállalóknak.